Pécsi Tudományegyetem
Pécsi Tudományegyetem webhelyen lett közzétéve (https://emise.kpvk.pte.hu)

Címlap > Események > KUTATÓSZEMINÁRIUM I.

KUTATÓSZEMINÁRIUM I.

EMISE+ 2015 – Nemzetközi partnertalálkozó (2017. március 08.- 10.)

 

 

A Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kara 2017. március 08. - 10. között a „Partenariats Strategiques European Manager In Social Economy EMISE+ (Project N˚:2015-1-FR01-KA202-015238)” elnevezésű Erasmus program keretében nemzetközi partnertalálkozót rendezett. A szekszárdi találkozó jó lehetőséget adott arra is, hogy a PTE KPVK-án a 2016/2017. tanév őszi szemeszterében elindult Szociális gazdasági menedzser” szakirányú továbbképzés bemutatkozhasson a szélesebb szakmai közösség előtt.

 

A Kutatószeminárium keretében a „Szociális gazdasági menedzser” szakirányú továbbképzés hallgatói saját projektjeiket mutatták be a külföldi projektpartnerek és hazai szakemberek előtt. Így a hallgatói előadások keretében megismerhették az érdeklődők a szekszárdi Kék Madár Alapítvány Ízlelő éttermét, a komlói tésztagyártó szociális szövetkezetet, a Völgység Kincse gyümölcsleveket előállító szociális szövetkezetet, valamint az alsómocsoládi közösségi gazdaságfejlesztő programot.

I. Kék Madár Alapítvány tevékenységei – Mészáros Andrea

Az 1997-ben alakult szekszárdi Kék Madár Alapítványt a vezetője, Mészáros Andrea mutatta be. Az Alapítvány egy befogadó, biztonságot adó társadalom elérésén munkálkodik. Ennek a munkának a része, hogy olyan helyi szükségleteken alapuló szolgáltatásokat biztosítson, melyeket más –főként állami vagy önkormányzati- intézmény nem tud, vagy nem feladata felvállalni. A 2007-ben megnyitott Ízlelő Étterem is ilyen szolgáltatás, mivel a munkaerő-piacon hátrányos helyzetű, valamint fogyatékkal élő személyek képzésének és elhelyezkedésének elősegítéséhez járul hozzá a településen. Ez egy modell értékű társadalmi vállalkozás, mely egyrészt bizonyítja a fogyatékos emberek sokoldalú munkaképességét, és megteremti tartós foglalkoztatásuk feltételeit, másrészt tápértékben gazdag alapanyagokból, egészséges eljárással készített, valamint egyéni igényekhez is igazodó ételeket forgalmaz családbarát környezetben. Az eredményeik messze túlszárnyalták az elvárásokat: 14 fogyatékkal élő számára biztosítják az önálló és független életet; 1 korábban inaktív, otthonról alig kimozduló kolléganő jogosítványt szerzett; kollégáik munkabére 108%-a az azonos munkakörben kistérségben jellemző béreknek; minimális táppénz, elenyésző fluktuáció jellemzi a munkahelyet; egyre több vállalkozási feladatot munkatársaik látnak el.

 

II. Szociális szövetkezet mint a közfoglalkoztatás alternatívája- Komlói Tésztagyártó Szociális Szövetkezet – Balogh Péter

A projekt színhelye Baranya megye második legnagyobb városa, Komló. A település a bányabezárások után kritikus helyzetbe került, lakosságszáma csökken és a foglalkoztatottak száma igen alacsony. Az önkormányzat magas arányú közfoglalkoztatással kívánta a problémákat kezelni. Ennek alternatívájaként jelent meg 2014-ben aKomlói Tésztagyártó Üzem, melynek alapvető tevékenységei: száraztészta gyártása; zöldség savanyítás; szociális bolt üzemeltetése. A gyártás 2017 januárjától szociális szövetkezetei keretek között működik tovább. A szociális szövetkezet elsődleges célja a munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetű lakosok (alacsony iskolai végzettségűek, segélyezettek, nők) tartós munkához és jövedelemhez juttatása, de emellett fontos a helyi alapanyagokra épülő helyi termékcsalád kialakítása, mely képes a város és a környező települések intézményeinek és a közétkeztetésnek olcsó, minőségi alapanyagokkal való ellátására.  

A szervezet tagsága a törvényi előírásokhoz illeszkedve: 1 tagi jogviszony az önkormányzaté (kötelező), 2 fő közfoglalkoztatott (a későbbi pályázati lehetőség miatt is célszerű), 5 fő magánszemélyként a Városgondnokság munkatársa. Látható, hogy jelen helyzetben még csak elenyésző a hátrányos helyzetű lakosság foglalkoztatása, de a cél 6 - 12 fő helyi lakos legalább egy évig tartó (köz) foglalkoztatása.

III. A szociális szövetkezetek lehetőségei a vidékfejlesztésben, a Völgység Kincse Szövetkezet működésének tükrében - Dr. Tóth Györgyné

A 2010-ben alakult szövetkezet célja, hogy elősegítse a nyugat-völgységi kistérség hátrányos helyzetű lakóinak önfoglalkoztatóvá válását. A szövetkezet számára nagyon fontos a helyi termékek előállítása, a helybeli értékesítés, valamint tevékenységük szociálisan érzékeny-, fenntartható-, környezettudatos, humán erőforrást fejlesztő megszervezésére. A léüzem, mely 10%-/os gyümölcslevek előállítására szakosodott, 2012-ben alakult és 7 fő foglalkoztatásával indult. 2015-ben helyi termékboltot hoztak létre SPÁJZ néven. A jövőbeni tervek közt szerepel többek között: gyártmánybővítés, zöldséglevek készítése, zöldség alapanyag termesztésének megszervezése, integrálása; gyógynövények gyűjtetése, termeltetetése, felvásárlása; helyi piac megszervezése.

 IV. „Helyi Gazdaságfejlesztés Alsómocsoládon a Magunk Kenyerén Programban” – Dicső László

A helyi gazdaságfejlesztési programot a képzés egyik hallgatója és egyben a település polgármestere mutatta be. Alsómocsolád egy baranyai kistelepülés, csökkenő lélekszámmal és egyre öregedőbb lakossággal. Az önkormányzat 1990-es megalakulása óta keresi a megoldásokat a település lakóinak felmerülő problémáira, elköteleződve a települési integráció, a helyi értékek és a helyi erőforrások maximális kiaknázása mellett. A helyi gazdaságfejlesztő program célja, hogy az emberek tegyenek a saját boldogulásukért, találják meg az egymás közötti segítés különböző formáit, valamint hogy kiegészítő jövedelemhez juttassa az alsómocsoládi lakosokat, ezzel növelve az életminőséget. A program keretein belül önkormányzat által támogatott mezőgazdasági program, házfelújítási támogatás, helyi pénz bevezetése és egy szívesség szolgálat létrehozása is megvalósult. A gazdaságfejlesztési célok mellett a közösségiség erősítését is fontosnak tartják a településen.

A hallgatói projektbemutatók mellett lehetőség volt az egyes projektek szakmai kihívásainak megvitatására, melyhez a nemzetközi szakembergárda nyújtott segítséget.


Forrás webcím:https://emise.kpvk.pte.hu/tartalom/kutatoszeminarium_i